4 dôvody, prečo nedávať psa ako darček

4 dôvody, prečo nedávať psa ako darček

Dávať psa ku sviatku je na Slovensku celkom populárny myšlienkou. Stáva sa však, že tento darček môže byť úplne nevhodný a ľudia nemusia byť na takú zodpovednosť pripravení. Dôsledkom je, že tieto živé dary sú posielané do psích útulkov alebo jednoducho vyhodiť na ulicu spoločne s ďalšími nepotrebnými vecami. Prečo sa to deje a prečo dávať zviera je zlý nápad?

1. Zviera nie je hračka

Pokiaľ chcete dať psa vášmu rodinnému príslušníkovi, najmä dieťaťu, zvážte, ako sa zmení váš život s príchodom psa do domácnosti. Ste pripravení venovať svoj čas každodenným prechádzkam za každého počasia? Vydrží rodinný rozpočet výdavky na krmivo, lieky, očkovanie, výlety k veterinárovi, kynológov a ďalšie neočakávané výdavky? Máte na to silu a zdravie? Navyše nikto nie je poistený voči tomu, že po prvých pár mesiacoch začne vaše dieťa hovoriť, že to vôbec chcelo a vôbec si to rozmyslelo. Možno je naozaj lepšie mu dať hračku?

 

2. Nenecháte človeku na výber

Rozhodnutie o obstaranie domáceho maznáčika by nemalo byť impulzívne. V ideálnom prípade plánujete žiť so psom mnoho rokov, takže starostlivo vyberáte toho, kto je pre vás vhodnejšie - podľa charakteru, veľkosti, ale aj jednoducho podľa vzhľadu. Aj keď má človek veľa rád legrační videa so šteňatami, nemusí to nutne znamenať, že si chce zaobstarať vlastného psa. Nerobte rozhodnutie za druhí.

 

3. Alergia

Áno, nie je to vždy len výhovorkou zlých majiteľov. Alergia na psov sa môže "náhle" prejaviť u človeka, ktorý nikdy psy nemal. Je to logické. Možno ste o tom nevedeli a nepýtali ste sa, prečo vaša kolegyňa stále nemá zviera?

 

4. "Dobro" sa môže vrátiť

Darček je už slávnostne odovzdaný a už ste na neho začali zabúdať, ale výzvy na "vyzdvihnutie späť" vám môžu padnúť ako sneh na hlavu. Ale aj v tom šťastnom prípade, ak zviera bezpečne zostane vo svojom novom domove, buďte pripravení na role asistenta: noví majitelia môžu od vás očakávať pomoc, pretože to bol váš nápad.

 

Ak aj napriek tomu chcete potešiť svojich blízkych, najprv sa spýtajte, či naozaj chcú zviera a až potom ísť pre šteniatko. Ak tomu tak nie je, máme pre Vás tip na darček, ktorý určite nikomu neublíži. Psa alebo akýkoľvek iný potlač si môžete jednoducho dať na ponožky a je to s darčekom vyriešený!