Ako pomôcť psovi, keď mu je horúco?

Ako pomôcť psovi, keď mu je horúco?

 

Nastáva teple obdobie. Avšak pre naše domácich miláčikov to nie je najlepšie obdobie. Okrem kliešťov a iných parazitov existuje vždy nebezpečenstvo prehriatia a dokonca aj infarktu v dôsledku tepla.

 

Prehriatie alebo hypertermia sú nebezpečné pre ľudí, ale pre našich miláčikov tento problém si vyžaduje osobitnú pozornosť.

 

Po prvé, venujte pozornosť nasledujúcim príznakom, ktoré môžu naznačovať hypertermiu a infarkt: pes ťažko dýcha, má nadmerné slinenie, bledé ďasná, jasne červený jazyk, zrýchlený pulz, arytmia, zvracanie a kŕče.

 

Prvá pomoc

 

Ak si všimnete aspoň jedného z vyššie uvedených príznakov, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vziať maznáčika zo slnka a tepla do tieňa, chladného miesta, najlepšie s klimatizáciou.

 

Môžete polit svojho maznáčika vodou z hadice, ak ste napríklad na chate, alebo ho dať do vane s ľahko chladnou (nie studenou!) Vodou. Ak táto možnosť neexistuje, bude sa hodiť mokrý uterák. Utrite psa uterákom, venujte pozornosť najmä hlave, krku a labkám. A v žiadnom prípade nenechajte psa piť ľadovú alebo studenú vodu - je to nebezpečné a môže to zhoršiť situáciu.

 

Po poskytnutí prvej pomoci kontaktujte veterinára aby ste vylúčili závažné zdravotné dôsledky, aj keď sa vášmu psovi uľaví.

Máme pre Vás tiež niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré vám a vášmu psovi pomôžu eliminovať riziká.

 

Po prvé, nikdy nenechávajte psa v aute. V lete sa auto môže ľahko premeniť v mikrovlnnú rúru. Takže než zatvorte svojho psa v aute s otvoreným oknom na "5 minút", zvážte si, či to stojí za život vášho menšieho priateľa. Je lepšie nechať domáceho maznáčika doma, keď idete na nákup.

 

Na prechádzke venujte pozornosť tomu, aby sa pes nielen neprehrieval, ale tiež si nehral - cvičenie zvyšuje záťaž srdca, ktoré je už počas tepla zaťažované. To platí najmä pre starších psov a psov so zdravotnými problémami.

 

Je dobré skontrolovať počasie a vonkajšiu teplotu a podľa toho naplánovať dĺžku a rýchlosť chôdze. Chodiť a hrať sa s inými zvieratami je bezpečnejšie v tieni. A ak so sebou ešte vezmete vodu, ostatné psy a ich majitelia vám budú len vďační.