Ako spriateliť dieťa so psom?

Ako spriateliť dieťa so psom?

Maznáčikovia hrajú dôležitú úlohu v emocionálnom vývoji dieťaťa. Dieťa vníma psa ako našuchorené teplé stvorenia, ktorý sa dá objať a zaspať. Maznáčik dáva veľa pozitívnych emócií, ktoré obohacujú vnútorný svet dieťaťa, pomáhajú vyrovnať sa so strachom a cítiť, že existuje spoľahlivý kamarát. Avšak príchod nového člena rodiny je vždy vzrušujúce. Rovnako ako dieťa, šteňa vyžaduje osobitnú pozornosť. Správne správanie rodičov a usporiadanie priorít vo vzťahu zabráni nepríjemným situáciám a zaistí to, aby komunikácia dieťaťa so psom bola bezpečná. Aké pravidlá existujú pre zoznámenie psa s dieťaťom?

1. Prehovoriť s dieťaťom.

Ak je to možné, musíte pripraviť dieťa na výskyt šteňaťa vo vašej domácnosti. Prečítajte si spoločne literatúru ohľadom starostlivosti o psov, zvláštnostiach výchovy šteňaťa, pozrite sa na rôzne videá. Je potrebné dieťaťu vysvetliť, že šteňa je zatiaľ malé a že musíte venovať mu pozornosť a starať sa o neho, starostlivo zaobchádzať s novým členom rodiny, neuraziť ho a nezraniť. Musíte si uvedomiť, že malé deti si ešte nie sú vedomí, že môžu maznáčikovi ublížiť, ak s ním budú zaobchádzať ako s hračkou.

 

2. Pozorujte interakciu so zvieraťom.

Zoznámenie a akákoľvek komunikácia počas prvých mesiacov musí nutne prebiehať pod dohľadom dospelých. V tomto období sa vytvára povedomie o tom, kto je medzi nimi hlavný. Samozrejme to musí byť dieťa. Pes, ktorý má inštinkt hierarchie, teda túžbu zaujať vyššie postavenie v skupine, až vyrastie, bude sa snažiť stať vedúcim voči ostatným členom rodiny, niekedy s prejavom agresie.

 

3. Zabezpečiť domácemu miláčikovi psychický komfort.

Pri prvom zoznámení, aby nedošlo k vydesení šteňaťa a dieťaťa, musíte vytvoriť komfortné a pokojné prostredie: nechajte psa čuchať dieťa, olízať, povoľte dieťaťu zviera nakŕmiť. Je lepšie zabrániť nadmernej aktivite dieťaťa a šteňaťa, aby sa navzájom nevydesili. Odporúča sa nechať hrať s malým psom pomocou hračiek.

 

4. Venujte pozornosť stavu šteňaťa.

Ak ste si všimli, že šteňa je unavené, mali by ste dieťaťu vysvetliť, že maznáčikovi musí dať chvíľku pokoja a odpočinku. Priateľstvo dieťaťa so psom je pre všetkých rodičov veľmi dôležité.

 

Pokiaľ chcete osláviť túto významnú udalosť, urobte si darček - ponožky s potlačou vášho dieťaťa a psa od PupSocks.sk!