Čo keď sa pes bojí búrky?

Čo keď sa pes bojí búrky?

 

Leto prináša nielen teplo, ale aj búrky. Ako sa správať so psom, ktorý pri jedinej zmienke o búrke prepadne panike? Aké sú dôvody tohto správania?

 

Terry Curtis z veterinárnej univerzity na Floride v rozhovore pre National Geographic odporúča predovšetkým sledovať správanie svojho psa počas búrky. Pokiaľ si tlačí uši labkami k hlave, zle sa mu dýcha, má stiahnutý chvost, sú to príznaky úzkosti. Treba dodať, že ak sa vaše zviera trasie, vydesene pobehuje po dome a kňučí, schováva sa alebo sa naopak snažia utiecť, pravdepodobne si už uvedomujete, že sa bojí búrky.

 

Je potrebné najprv pochopiť príčinu strachu.

Tma z hustých mrakov, silný vietor, hromy, to všetko môže spôsobiť úzkosť a strach u psov, rovnako ako u niektorých ľudí.

 

Počas búrky atmosférický tlak prudko klesá a zvieratá to dokážu vycítiť. Všeobecne reagujú na také rozdiely citlivejšie než ľudia.

 

Často sa domáce zvieratá bojí hlasných zvukov. Nie je tiež vylúčené, že svoju úlohu zohráva aj statická elektrina. Týka sa to predovšetkým veľkých chlpatých psov s dlhou srsťou, ktorá akumuluje statický náboj rovnako ako vlnený sveter. Ak ste niekedy dostali ranu vďaka statickej elektriny, napríklad keď ste sa dotkli kovových dverí na aute, potom si dokážete predstaviť čo sa stane psovi, keď sa dotkne ňufákom počas búrky kovového predmetu. Je však pravda, že vplyv statickej elektriny je ťažké dokázať experimentálne a nevieme presne, aká veľká je jeho úloha pri vývoji fóbie u psov.

 

Ako pomôcť svojmu psovi?

 

Veľa psov sa schováva pred búrkou v miestach, ktoré sú podľa ich pocitov najlepšie chránená pred nárazmi elektrinou, napríklad v kúpeľni. Ak sa to týka aj vášho chlpatého člena rodiny, nesnažte sa ho odtiaľ vylákať. Naopak sa snažte urobiť maximum, aby búrku prečkal čo najpohodlnejšie. Kúpte deku z antistatického materiálu a položte ju vedľa psa, môžete ho úkryt alebo dokonca zabaliť do teto deky. Je dôležité, aby miska s čistou vodou bola vždy voľne prístupná a v blízkosti "búrkového úkrytu".

 

Ak sa vám zdá, že to všetko nestačí, kúpte si generátor bieleho šumu, ktorý tlmí hluk hromu. Alebo použite špeciálne zvukotesné materiály. Upokojujúce lieky pre psov môžu byť tiež užitočné. Pred nákupom sa ale poraďte s veterinárom, pretože rovnako ako všetky lieky majú vedľajšie účinky.

 

Ak búrka vyvoláva skutočnú psie fóbiu, nebude tiež zbytočné využiť pomoc veterinára. Kompetentní odborník vám nielen poskytne cenné rady o tom, ako sa máte správať v takýchto situáciách, ale tiež vám pomôže pochopiť príčiny tejto fóbie, navrhne možné spôsoby jej eliminácie alebo aspoň zníženie jej intenzity.

 

V každom prípade venujte pozornosť tomu, ako váš pes reaguje na akékoľvek zmeny prostredia a snažte sa mu pomôcť. Koniec koncov, pre komfortný život je dôležité nielen fyzické zdravie, ale aj psychické. Platí to ale nie len pre psov, ale aj pre ľudí, preto si nezabudnite na seba! Nechajte si potlačiť fotku svojho maznáčika na PupSocks ponožky, ktoré sú nielen pekné a originálne, ale aj pohodlné!