Čo robiť keď pes hryzie veci?
Základom správanie šteňaťa sú rozvojové a poznávacie potreby danej prírodou. Pri absencii realizácie potrieb v kombinácii s faktormi, ako je zmena zubov, hlad, puberta, sa pes môže správať nevhodným spôsobom. Napríklad okusovať veci a predmety, vyprázdňovať sa na zlom mieste, správať sa agresívne alebo naopak zbabelo. Prečo sa to deje a ako sa tomu vyhnúť?
Domáce a divoké zvieratá
Potreby zvieraťa sú rozdelené do 3 skupín: fyziologické, sociálne a vývojové potreby. Vo voľnej prírode je uspokojenie týchto potrieb nevyhnutné pre zachovanie života a pokračovanie rodu.
Domáce zvieratá sú v iných podmienkach, kde nie je boj o existenciu. Inštinkty a evolučnej potreby však stále určujú správanie zvierat, takže uspokojenie týchto potrieb je úplne závislé na majiteľovi a miere jeho zodpovednosti.
Najčastejším problémom je hypodynamie
Hlavným problémom ako ľudí, tak zvierat je hypodynamie (nedostatok pohybovej aktivity). Kvôli nej sa môže zhoršiť kvalita pohybového aparátu, obehových a tráviacich systémov. Problém zhoršuje súčasný trend, kedy majitelia prestávajú venčiť nielen mačky, ale aj psov.
Snažte sa byť aktívny a pozorní
Pokiaľ má pes nedostatok fyzickej námahy, pohybovej aktivity a intelektuálnej práci, napríklad vo forme tréningu, začne okusovať predmety doma.
Nezabudnite: čím aktívnejší je pes vonku, tým pokojnejšie je doma a naopak. Zostávajúce energie a potreba poznania po prechádzke povedú k tomu, že pes vo vašej neprítomnosti sa bude snažiť uspokojiť tieto potreby a začne hrýzť do vašich vecí.
Kúpte pet hračky
Možno šteňa ani nechce kaziť vaše veci, ale nedostatok vlastných hračiek spôsobuje to, že ich začne hľadať v dome. To je nebezpečné, pretože niektoré predmety, ako sú napríklad elektrické drôty, sklo a nite, môžu poškodiť zdravie psa. Takže ak necháte šteňa doma osamote, všetky potenciálne nebezpečné veci treba skryť.
Sledujte zdravie zubov domáceho maznáčika
Ďalším dôvodom, prečo vaše šteňa hýbe predmety, môže byť zmena zubov, rovnako ako bolesť zubov spôsobená zubným kameňom alebo poškodením zuba. Mliečne zuby sa mení u psov vo veku od 3 do 7 mesiacov a v tejto dobe šteňa potrebuje špeciálne hračky a lahôdky, ktoré znižujú nepohodlie.
Prevencia
Keď si prvýkrát všimnite toho, že šteniatko začalo hrýzť do vecí, prísne ale láskyplne mu to zakážte a namiesto toho mu ponúknite špeciálne hračky. Venujte psíkovi celú svoju pozornosť, na prechádzke sa snažte byť len s ním, pretože aj dospelý pes potrebuje vašu pozornosť.
Zaistite, aby zviera malo dostatok fyzickej námahy. A samozrejme každý pes potrebuje intelektuálne aktivitu v podobe tréningu.
Šteňa pomáha v dome s nastavením poriadku, disciplíny a organizovanosti. Spätne získate veľa pozitívnych emócií, pohybu a outdoorových prechádzok v spoločnosti oddaného priateľa. Nechajte si potlačiť ponožky s fotkou vášho chlpatého člena rodiny, aby ste ho mohli mať vždy so sebou!