Detstvo so psami znižuje riziko astmy?

Detstvo so psami znižuje riziko astmy?

Psy často spôsobujú alergie a alergie sa často stávajú príčinou astmy. Avšak táto teória nie je vždy pravdivá. Ale ak je alergia na domáce zvieratá jedným z najčastejších typov alergií? Alebo je to tým, že si ľudia začali častejšie zhotovovať psov sa zvláštne, "hypoalergénne" vlnou?

Nájsť odpoveď na túto otázku sa rozhodli švédski vedci.

Vedci analyzovali veľké množstvo dát o zdravotnom stave detí narodených vo Švédsku v období od 1 januára 2001 do 31 decembra 2004, ktorí strávili prvý rok svojho života so psom. Takých detí bolo 23600. Aby zistili, ktorá zvieratá s nimi žila, vedci sa obrátili na švédsku poľnohospodársku radu a švédsky klub chovateľov psov. Vedci získali údaje o chorobách detí v čase dosiahnutí 6 rokov. Zaujímali sa predovšetkým o to, či boli deťom predpísané lieky proti alergii alebo astme. V tomto prípade bolo zohľadnené mnoho faktorov ovplyvňujúcich vývoj ochorenia - dedičnosť, geografická poloha, počet súrodencov. Vedci tiež získali údaje o jej psoch: pohlavie, plemeno, veľkosť a predpokladaný stupeň "alergénnosti".

Ale prečo by sa o to mali zaujímať?

Na túto otázku odpovedá jeden z autorov štúdie: "Pohlavie psa môže ovplyvniť počet alergénov. Vieme, že nevykastrované psy vylučujú viac určitého alergénu než kastrovaní psami alebo fenky. Pokiaľ ide o tzv." Plemená hypoalergénne ", potom je táto definícia nemala pod sebou žiadny vedecký podklad - či títo psi sú tak "hypoalergénne", ako sa o nich hovorí?

Čo nakoniec vedci zistili?

U šesťročných detí bolo astma diagnostikované u 5,4 percenta. Potvrdili sa predpoklady, že psy sú "alergičtější" než fenky? Asi áno. Ale to neznamená, že tým, že máte psa, a nie fenku, vystavujete zdravie vášho dieťaťa väčšiemu riziku. Výsledky tiež hovoria, že voľba mať alebo nemať psa v tomto prípade nemá žiadny vplyv na dieťa. Ale ak sa pozriete na rodiny, ktoré majú fenky, riziko astmy u detí je nižšia o 16%. Ale prekvapivé je, že v rodinách, ktoré mali dva psy v rodine, bolo riziko astmy ešte nižšia (o 21%) v porovnaní s rodinami, ktoré mali iba jedného psa.

Ale než sa rozhodnete zaobstarať ďalšieho psíka, poďme sa pozrieť, čo štúdia hovorí o "hypoalergénnych" plemenách. U detí s týmito psami nebolo riziko alergie nižšia, ale dokonca vyššia o 27%, pričom nebola zistená žiadna súvislosť s astmou. Vedci to vysvetľujú tým, že psy týchto plemien väčšinou zaobstarávajú ľudí, ktorí už mali diagnostikované alergiu a ktorí spoliehali na to, že "hypoalergénne" zvieratá jej nemôžu spôsobovať. Nakoniec sa zistilo, že "hypoalergénne" psi sú púhy mýtus a nemajú žiadne výhody v porovnaní s bežnými psami.

Pokiaľ ale alergiu máte a psa si zaobstarať nemôžete, ponúkame Vám možnosť mať psíka neustále so sebou! Nechajte si potlačiť akýkoľvek obrázok so psom na ponožky a my uskutočníme Vaše želanie!