Psy pomáhajú študentom

Psy pomáhajú študentom!

Už ste niečo počuli o terapeutických psoch, ktorí pracujú v nemocniciach, rehabilitačných centrách a detských domovoch. Chlpatí odborníci, ktorí prešli špeciálnym výcvikom, pomáhajú na potlačenie stresu. Asi nikto z nás by neodmietol takúto pomoc vo svojom každodennom živote.

Myšlienka nového smeru canisterapia sa dostala aj na vysoké školy. Nie je prekvapením, že študenti sú vystavení obrovskému stresu počas skúškového obdobia. Nedávna štúdia vedcov z University of British Columbia, publikovaná v časopise Stress and Health, preukázala účinnosť tejto terapie. Vedci tvrdia, že pravidelný kontakt s terapeutickým psom pozitívne ovplyvňuje psychický stav študentov, znižuje hladinu stresu a negatívnych emócií.

Podľa štúdie ScienceDaily, vedci vybrali 246 študentov, aby tí sa zúčastnili experimentu s terapeutickými psami, počas ktorého účastníci mohli hladkať, objímať, maznať sa s nimi alebo len hovoriť. Účastníci experimentu vypĺňali špeciálne pripravené dotazníky pred začatím experimentu, hneď po jeho konci a po uplynutí desiatich hodín. Odpovede účastníkov boli porovnané s odpoveďami kontrolných skupín, ktoré robili tí, čo nemali šťastie interakcie so psami. Výsledky experimentu ukázali, že úroveň stresu po stretnutí so štvornohými terapeutmi výrazne klesla, študenti zaznamenali zlepšenie nálady, prúdenie energie v tele a pocit šťastia. Aj keď taká eufória trvala menej ako desať hodín, študenti naďalej "cítili podporu" a úroveň ich stresu a negatívnych emócií bol stále nízky.

Ďalším dôležitým detailom, ktorý odhalili výskumníci, je to, že táto terapia je rovnako účinná ako pre ženy, tak pre i mužov. Výhody takejto terapie aspoň v krátkodobom horizonte sú zrejmé, napríklad počas skúškového období. Dokonce si profesor psychólogie jeden z autorov štúdie Francis Chan myslí, že aj samotná prítomnosť psov-terapeutov počas učenia môže byť veľmi užitočná.

Takže ak máte šťastie a psa už máte, a zároveň máte v rodine i študenta, nezabudnite ho podporiť s touto terapiou. A aby na Vašej podporu nikdy nezabudol, dajte mu ponožky s potlačou Vášho psíka!